Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić, uz sudjelovanje savjetnice pravobraniteljice Ive Rendulić, održala je sastanak sa članicama Upravnog odbora Udruge žena TransFem, Blaženkom Delijom, Biserkom Zorbas i predsjednicom Udruge Katarinom Mindum. Predstavnice TransFem-a predstavile su svoje aktivnosti i rezultate projekta „Žuti znak – žene u transportu inspiriraju – protiv diskriminiacije“ kojeg provode uz potporu Grada Zagreba, u partnerstvu sa Savezom za željeznicu. Cilj Udrude žena TransFem je promidžba i razvoj sposobnosti i postignuća žena u prometnom sektoru, objedinjavanja stavova zaposlenih žena i podrška radi zajedničkog nastupa prema državnim, profesionalnim i drugim organizacijama, te prema gospodarskom okruženju te uspostava međusobne komunikacije žena zaposlenih u prijevozu i njihovo osnaživanje kroz organizaciju seminara, okruglih stolova, savjetovanja i sličnih oblika formalnog rada.
Predstavnice Udruge dostavile su brošuru izdanu u okviru projekta “Žuti znak- žene u transportu inspiriraju“ koja ukazuje da je promet i dalje jedan od rodno najneosjetljivijih sektora gospodarstva, u kojem je udio žena tek 22%. Podaci u brošuri ukazuju na znatnu izloženost žena raznim oblicima nasilja i uznemiravanja na radnom mjestu u sektoru prometa. TransFem se stoga zalaže za prevenciju naročito kroz provođenje edukacije o pravima žena kako bi osnažene koristile postojeće zakonske odredbe u postupku zaštite svojih prava.
Ured prevobraniteljice naveo je da: „ s ciljem unaprjeđenja položaja žena na tržištu rada i u društvu općenito, jedan od zaključaka s održanog sastanka odnosi se i na prijedlog zajedničke suradnje u održavanju edukacija zaposlenica u željezničkom prometu, kako bi se pridonijelo procesu njihovog uključivanja na pozicije donošenja odluka.“
Razgovaralo se i o načinima suradnje Pravobraniteljice i Udruge TransFem u pitanjima vezanim uz promicanje načela ravnopravnosti spolova u poslovnim i društvenim područjima u kojima žene predstavljaju manjinu. Pravobraniteljica Višnja Ljubičić istaknula je iskustva i primjere iz nadležnosti Pravobraniteljice nastavno na položaj i prava žena na tržištu rada u mnogim sektorima koji se smatraju primarno “muškim sektorom”, dok su se predstavnice TransFem na isto osvrnule iz perspektive željezničkog sektora. Istaknule su kako je 5. studenog 2021. godine u organizaciji Europske komisije potpisan obvezujući Autonomni sporazum europskih socijalnih partnera o ženama u željezničkom prometu između Zajednice europskih željezničkih i infrastrukturnih poduzeća (CER) i Europske federacije radnika u prometu (ETF). Rok za implementaciju Sporazuma bio je dvije godine nakon potpisivanja. Hrvatska željeznička poduzeća, članice CER-a i sindikati koji djeluju u tom sektoru, članovi ETF-a nisu poduzeli ni jedan korak kako bi poboljšali položaj žena koje su zaposlene u željezničkom sektoru kroz implementaciju obvezujućih odredbi Sporazuma sadržanih u 8 područja politika:
1. općenita politika rodne ravnopravnosti
2. ciljevi za rodno uravnoteženu zastupljenost
3. zapošljavanje
4. usklađivanje poslovnog i privatnog života
5. razvoj karijere
6. jednaka plaća i razlika u plaći na temelju spola
7. sigurnost i zdravlje na radu i radno okruženje
8. sprečavanje spolnog uznemiravanja i seksizma.